Škodan kompaktin kokoluokan sähkökatumaasturi Elroq eteni Tekniikan Maailman laajassa talvitestissä komeasti kolmen kärkeen.
Tekniikan Maailman kaksiosainen Talviauto 2025 -vertailu toteutettiin napapiirin pohjoispuolella kahdessa osassa kymmenen uutuusauton voimin. Ensimmäisessä osassa arvioitiin autojen etenemiskykyä, kulutusta, toimintamatkaa ja pikalatausta, lämmityslaitetta, sähkölämmittimiä ja valoja.
Toisessa osassa autot jaettiin viideksi pariksi ja viiteen luokkaan: (1) edulliset nelivedot, (2) ladattavat hybridit, (3) pitkän kantaman kohtuuhintaiset sähköautot, (4) perhekokoiset katumaasturit ja (5) kuljettajakeskeiset premiumautot.
Kaikki parit kävivät läpi saman testiohjelman ja ne arvioitiin identtisillä kriteereillä. Testin toisessa osassa arvioinnin kohteena olivat ajettavuus, hallittavuus, jarrut sekä talvivarusteet ja käytettävyys.
”Škoda on ehkä vertailun hienoin auto ajaa”
Talvitestin mukaan Škoda-kuljettaja saapuu lataustauolle leveästi hymyillen. ”Elroq on erinomainen auto”, autotoimittaja Lauri Ahtiainen kirjoittaa.
”Škodan ohjaus on vertailun parhaita. Herkällä, mutta tomerasti palauttavalla ohjauksella auto kulkee hieman uraisellakin maantiellä suoraan kuin ajatus.” ”Alusta on herkän eloisa, mutta hyvin vaimennettu.”
”Škodan ajoavustimet eivät hyökkäile tahattomasti päälle, ja mukautuva vakionopeudensäädin pitää talvikelilläkin riittävän välimatkan edellä ajavaan. Arvosana on vahva yhdeksikkö, ja kympistäkin keskusteltiin.”
Škodan pikalataus saa arvioksi erinomaisen. Korkean tehon lisäksi käytettävyyttä parantaa kätevä akun esilämmitys.
Summa summarum: Škoda Elroq sijoittuu talvitestin kolmoseksi. Voiton vie Porsche, mutta ”Porsche häviää ajettavuudessa Škodalle”, Tekniikan Maailma arvioi.
Lue Tekniikan Maalman talvitesti osa 1 tästä linkistä
Lue Tekniikan Maalman talvitesti osa 2 tästä linkistä
Lue lisää Elroqista tästä linkistä